ISLAND – PRECHOD VÝCHODNÝMI FJORDAMI – Objavte koniec sveta

Najbližší termín: Jún, Júl, August 2018

21. – 30. Jún 2018

5. – 14. Júl 2018

2. – 11. August 2018 

 

 Nekonečné zelené prekrásne údolia

Čierne vulkanické pláže obmývané Severným ľadovým oceánom

 

Máme dlhoročné skúsenosti s touto krajinou, sami sme tu žili a sprevádzali sme ľudí z celého sveta cestou necestou…

Teraz by sme sa radi o tieto skúsenosti podelili s Vami.

Už ste sa niekedy prechádzali pri kontinuálnom dennom svetle arktického slnka?

Island prináša neuveriteľné možnosti:

Turistika arktickou krajinou z vrcholov priamo k oceánu, možnosť vidieť stáda sobov v divokej prírode ďaleko od civilizácie a spoznanie milej islandskej kultúry…

Iba s nami zažijete takéto dobrodružstvá pri polárnom kruhu 😉

 Môžete si vybrať buď z nasledujúcich výletov, alebo Vám Váš výlet ušijeme na mieru…

Tento prechod je jedným z najkrajších výletov nie len na Islande, ale aj v Európe. Východoseverný cíp Islandu Vám ponúkne odľahlé miesta daľeko od civilizácie, opustené čierne vulkanické pláže Severného Atlantiku, hlboké údolia, ryolitové farebné pohoria, prekrásne modré fjordy. Jediné živé tvory, ktoré tu cestou môžete stretnúť sú soby, ktoré tu žijú na divoko, ovce, ktoré farmári vypustia na pastviny počas celého leta, a bohaté množstvo vtáctva. Ubytovaní budete v dobre vybavených chatách. Na tomto treku sa nepodávajú žiadne veľké športové výkony, ide sa pomaly a s prestávkami, vychutnávajúc si krásy nedotkutej prírody. Leto na Islande je príjemné, nie je tu veľmi horúco ale ani zima. Teplota sa pohybuje okolo 15 stupňov Celzia. Ale tak ako v našich Tatrách aj tu je potrebné mať so sebou veci do dažďa a teplé veci (odporúča sa mať so sebou rukavice, čiapku a termoprádlo).

Dĺžka treku (samotného prechodu): 5 dní (Dĺžka výletu s cestou 9 dní, avšak pobyt na Islande sa dá zamozrejme predĺžiť)

Ubytovanie: v horských chatách

Veľkosť skupiny: 5 – 15 účastníkov

Dĺžka pochodu za deň: 5-8 hodín

Celková dĺžka trasy: 75km (45 míľ) cca. 15 km za den

 

1. Deň: Odlet z letiska v Budapesti alebo Praha priamo na Island – tento deň strávime v hl. meste Reykjavík

2. Deň: Vnútroštátny let Reykjavík – Egilsstaðir + Bus do Borgarfjörður Eystri

Presunieme sa do Borgarfjörður Eystri, asi 90 km (56 míľ). Naša túra začína chodníkom k Stórurð, malá oáza skrytá pod nádhernými horami nazývané Dyrfjöll – brána hôr. Tam v tej krásnej scenérii si urobíme piknik. Budeme pokračovať po severnej strane hôr, popod útesy a pomedzi obrovské balvany, ktoré sem naniesol ľadovec. Naša túra končí pre tento deň v dedinke Bakkagerði (má iba 100 obyvateľov a nachádza sa v zálive ďaleko od ostatnej civilizácie). V lete sem zavíta ticíce Polárnych kačíc.

Vzdialenosť: 18km (11míľ).        Čas pochodu: 6-8hodín                        Výstup/zostup: 600m

 

3. Deň: Borgarfjörður Eystri – Brúnavík – Breiðavík

Dnes pôjdeme cez sedlo dolu do zálivu Brúnavík. Tu si môžeme užiť vlny Severného Atlantiku, predtým ako sa vyberieme hore dolinou a sedlom s nádherným výhľadom farebných ryolitových hôr Súluskarð. Zo Súluskarð pôjdeme ďalej do zátoky Kjósvík a odtiaľ cez ďalšie sedlo dolu do zálivu Breiðavík, najväčšieho v týchto opustených končinách.

Vzdialenosť: 14km (9míľ)           Čas pochodu: 7-9 hodín                       Výstup/zostup: 400m

 

4. Deň:Breiðavík – Húsavík

Opustíme farebné údolie Breiðavíku a pôjdeme cez hory do ďalšieho zálivu Húsavík. Ak nám počasie dovolí, vyjdeme na horu Hvítserku, jedna z najúžasnejších a najfarebnejších hôr Islandu, predtým ako zostúpime do úzkej doliny vedúcej k chate v Húsavíku. Večer môžeme ísť na príjemnú prechádzku dolu ku pláži a pozrieť si tam aj zaujímavý kostolík, v ktorom sa konali omše do sedemdesiatych rokov.

Vzdialenosť: 13km (8míľ)           Čas pochodu: 5-7 hodín                      Výstup/zostup: 550m

 

5. Deň : Húsavík – Loðmundarfjörður

Dnes budeme pokračovať dolinou fjordu Loðmundarfjörður. Očarujúce údolie bolo domovom asi sto ľudí začiatkom dvadsiateho storočia, kvôli úrodným farmárskym pozemkom a ľahko prístupnými územiam rybolovu. Okolité hory dávajú pôvab celej scenérii a naša túra nás zavedie do masívu Loðmundarskriður, formovaného pred tisíckami rokov. Chata, v ktorej strávime dnešnú noc je na úpätí fjordu blízko starého kostolíka.

Vzdialenosť: 15km (9míľ)           Čas pochodu: 5-7hodín                      Výstup/zostup:600m

6. Deň: Loðmundarfjörður – Seyðisfjörður

Posledný deň nášho výletu nás zavedie pozdĺž starého chodníka cez vresoviská Hjálmárdalsheiði, ktoré boli počas storočí hlavné dopravné tepny medzi farmami vo fjorde Loðmundarfjörður a pristavným mestečkom Seyðisfjörður. Kým stúpame, začíname vidieť vrcholky južných fjordov a keď dovŕšime sedlo Hall, vidíme celý fjord Seyðisfjörður, úplne iný ako ostatné fjordy, ktoré sme doteraz videli. Zostupom do Seyðisfjörður prekrásnej panorámy tohto dlhého a úzkeho fjordu. Po zostupe dolu do fjordu, strávime dnešný večer a noc v tomot čarovnom mestečku na konci sveta.

Vzdialenosť: 15km (9míľ)                 Čas pochodu: 5-8 hodín                 Výstup/zostup: 600m

7. a 8. Deň: Presun krásnym južným pobrežím

V ranných hodinách si vyzdvihneme vozidlo a budeme smerovať z východu celým južným pobrežím Islandu tento aj nasledujúci deň so zastávkami na najkrajších ale aj na málo komerčných miestach. Nachádzajú sa tu kombinácie prírodných krás ako čierne vulkanické pláže s ľadovými kryhami z ľadovcovej lagúny, výhľady na ľadovec a vodopády. Zastavíme sa aj na prekrásnom mieste Jökulsárlón.

9. Deň: Presun na medzinárodné letisko ( 50 min ) – let do Budapesti alebo Prahy

 

Zahrnuté v cene je:  Spiatočná letenka Budapesť – Island,  vnúroštátna letenka Reykjavík – Egilstadir, Slovensko hovoriaci sprievodca na 8 dní, doprava vo Východných Fjordoch z letiska a späť na letisko, ubytovanie v chatách s vlastným spacákom, strava

V cene nie je zahrnuté: poistenie, doprava na letisko v Budapešti

Pre tento trek je potrebné mať dobrý zdravotný stav a fyzickú kondíciu. Každý deň prejdeme pribižne 15km. Nie sú tu však žiadne vekové obmedzenia a nemusíte podávať ťažké športové výkony. Tempo prispôsobíme skupine.

 

Váš skúsený sprievodca Vám bude variť islandské špecialitky 😉

 

This slideshow requires JavaScript.

 

 

2 Comments

 1. Trip s Mauškou bol úžasný zážitok. Videla som južné pobrežie, ktoré je pretkané prírodnými divmi a mali sme šťastie aj na padajúce závesy polárnej žiary (nejedna trance párty by radšej vypla repráky).
  Zážitkov bolo v jednom týždni toľko, že sa mi žiada si Island vychutnať trochu pomalšie, na vlastných nohách a postupne to všetko vstrebať. Na Island treba postupne. Inak sa vrátite z neho a sami neuveríte, že niečo také sa vám naozaj stalo 🙂
  Takýto trek bude podľa mňa týmto veľmi vzácny.

  Liked by 1 person

 2. I made the trip to the fjords in eastern Iceland a few years ago and Maria Gyoriova was our guide.
  Iceland is a fascinating country with it’s untouched nature that creates a unique landscape. Maria has made a significant contribution for a successful holiday.
  The walks with Maria were very diversified, she was always in a good mood, showed us beautiful places and cooked for us in the evening. It was a wonderful trip and I would recommend it to anyone.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s